pondělí 10. srpna 2015

O čtení | Žítkovské bohyně

S nostalgickým pocitem vzpomínám na červencová horka a na to, jak jsem se těšila, až se trochu ochladí. No, všichni víme, jak to dopadlo.

Proč o tom ale píšu. Celý jeden červencový týden jsem strávila pod stromem na zahradě a četla. A četla. Asi jsem to hroko chtěla začíst. A tak jsem konečně přečetla Žítkovské bohyně, které jsem dostala k Vánocům.

Už dlouho jsem se do žádné knížky tak nezačetla. Seděla jsem s Dorou v archivu a listovala svazky, procházela Moravskými Kopanicemi, i když jsem v téhle části naší republiky nikdy nebyla a celou dobu netoužila po ničem jiném, než si sbalit batoh a hned po přečtení se tam vydat. A mrzelo mě, že se mi Bohyně nedostaly do rukou dřív.

Hledala jsem pak o knize i téhle oblasti nějaké informace na internetu, a když jsem se dočetla, jak se do Žítkové valí turisti nejen z Čech, od toho nápadu jsem upustila. Snad někdy. Až mi najednou těch místních bylo líto. Po staletí si tam v klidu žijí a najednou jim tam kvůli, sice báječné, knize, začnou proudit davy zvědavců. Na druhou stranu věřím, že je to místo s nějakou zvláštní energií a že skrývá nějaké tajemství. A jak jsem psala, někdy bych se tam velmi ráda podívala.

A stejně ráda si znovu přečtu Žítkovské bohyně. Kateřina Tučková má vytříbený styl psaní a nos na zajímavá témata. A mě dost láká její Vyhnání Gerty Schnirch, které jako audioknihu načetla Vilma Cibulková.

Ale zpět k Žítkovským bohyním. Je to opravdu silný příběh, který ve vás něco zanechá. Pokud vás doteď míjel, jako mě donedávna, přečtěte si ho, nebudete litovat.

2 komentáře:

  1. Mám Žítkovské bohyně už nějakou dobu v merku, ale odrazuje mě, že jsem několikrát slyšela, že právě zas tak dobře napsané nejsou... :D Ale tak uvidíme, žejo, třeba mě chytne alespoň téma, když nic jiného. A vlastně už na ně pomalu začínám mít chuť!

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Mě mimo jiné vážně zaujaly tím jazykem. Je pravda, že někomu nemusí být příjemné pročítat se stránkami plnými přepisy svazků StB, ale pro mě to prostě patří k té knížce. Každopádně si myslím, že i pokud se ti nebude líbit, jak je ta knížka napsaná, dá se to skousnout a příběh si tě získá. Určitě se tím nenech odradit a aspoň je zkus ;)

      Vymazat